Péče o nábytek

Výběr vhodného potahu je klíčovým faktorem pro dlouhou životnost sedacích souprav a čalouněného nábytku. Našim zákazníkům nabízíme výhradně kvalitní, certifikované potahové materiály, které splňují nejen přísné legislativní normy, ale i požadavky na životnost v náročném prostředí domácnosti či obchodního prostoru. Dvacet pět let zkušeností nás naučilo pracovat pouze s dodavateli, na které se můžeme plně spolehnout. V portfoliu našich potahových materiálů najdete výhradně renomované evropské výrobce, kteří zaručují spolehlivost, vysokou kvalitu a potřebnou certifikaci.

Kvalita potahů a odolnost proti oděru

Nejčastějším kritériem kvality je test Martindale, který měří odolnost látky proti oděru. Ani ten však není jediným měřítkem kvality; stejnou měrou na kvalitu potahu působí stálost barev, žmolkování nebo odolnost proti ohni. Námi používané materiály procházejí přísným výběrem. Pro naše klienty vybíráme materiály, které jsou praktické – snadno se čistí, nežmolkují a jsou ekologicky šetrné.

  • Tento test je měřítkem trvanlivosti potahu – zkoumá odolnost proti oděru, tedy jak dlouho dokáže látka odolávat opotřebení. Jak test Martindale vypadá, si můžete prohlédnout na tomto videu. Někteří výrobci používají tento test i pro vyhodnocení žmolkování textilie. Na základě výsledku testu je látka zařazena do určité třídy, přičemž nejvyšší je pátá třída.

  • Výběr potahové látky závisí na účelu použití čalouněného nábytku. Naši zaměstnanci vždy zjišťují, v jakých podmínkách budou naše výrobky používány, a co od nich očekáváte. Na základě vašich požadavků vám nabídnou vhodnou třídu potahu, aby vybraný nábytek dlouhodobě dobře sloužil a dělal radost.

  • Na textilie vhodné pro čalounění domácích sedacích souprav, židlí nebo postelí postačuje odolnost proti oděru do 20 000 otáček podle testu Martindale. Důležitý je však také výrobce textilie a další vlastnosti látky.

  • Potahy pro veřejné interiéry s mírnou zátěží při používání – například hotelové lobby nebo kavárny – vyžadují materiály s odolností proti oděru od 20 000 do 30 000 otáček.

  • Výrobci kvalitních potahů uvádějí, že materiály vhodné pro náročné použití by měly mít odolnost proti oděru nad 30 000 otáček.

Látkové potahy

  • Čalouněný nábytek pravidelně vysávejte (používejte nástavec určený pro nábytek). Ohlídejte si, že máte vysavač nastavený na mírné sání. Při silném sání můžete vytáhnout vlákna izolační vrstvy.

    Pokud je to možné, odstraňujte skvrny ihned po jejich vzniku a nenechávejte je zaschnout. Přebytečnou tekutinu odsajte nejprve papírovým ubrouskem, následně očistěte jemným hadříkem nebo houbou.

    Doporučujeme používat vodu o teplotě do 30 °C; vyšší teplota může změnit vlastnosti vláken v textilii.

    Jako čisticí prostředek používejte jemný detergent – například jemné mýdlo.

    Nepoužívejte bělidla nebo jiné agresivní a abrazivní čističe (např. technický benzín).

    Pokud používáte speciální čističe na potahové látky, ujistěte se, že jsou vhodné pro typ potahové látky na vaší sedačce. Doporučujeme předem vyzkoušet na přiloženém vzorku látky nebo na části nábytku, která není viditelná.

    Sedačku používejte až po úplném vysušení látky; potahy nesušte horkým vzduchem (fénem)!

    Potahové látky nežehlíte, pokud výrobce látky neuvádí výjimku.

    Upozornění: Látky vystavené slunečnímu záření mohou trvale změnit barvu vlivem UV záření.

    Potahové látky i kůže jsou citlivé na pot, kožní maz či kosmetické výrobky. Při vystavení těmto materiálům mohou měnit zbarvení a jiné vlastnosti.

  • Většina potahových látek je vyrobena tak, aby se z nich snadno odstraňovaly potravinové skvrny od oleje, kávy nebo čokolády. Stačí použít mýdlovou vodu a skvrny jemně setřít hadříkem, případně je vyprat v pračce při teplotě do 30 °C.

    Látky v naší kolekci:

    • Jsou navrženy pro náročný život – jsou extra odolné nejen proti oděru.

    • Splňují přísné legislativní normy a jsou vyrobeny v Evropě.

    • Mají ekologický certifikát ISO 14001.

    • Obsahují přírodní vlákna nebo zušlechtěná umělá vlákna.

    • Jsou příjemné na dotek.

    • Jsou hypoalergenní.
      Mají nadčasový design.

    • Splňují všechny nároky na komfortní používání.

    • Jsou snadno čistitelné, některé lze prát v pračce (max. 30 °C).

    • Jsou šetrné k životnímu prostředí – bez použití agresivních chemikálií, mají certifikáty ISO 9001 a Oeko-Tex 100.

  • Alcantara patří mezi kvalitní a luxusní materiály. Vyznačuje se vysokou odolností a nenáročnou péčí:

    • Prach z Alcantary odstraňujte jemným kartáčem nebo vysavačem s nástavcem na nábytek a nastavením na mírný stupeň sání.

    • Potah můžete ošetřovat navlhčeným savým hadříkem.

    • Potahy z Alcantary lze také prát v pračce při teplotě vody do 30 °C s použitím jemného detergentu. Potahy nesmějí být sušeny v sušičce, běleny ani odstřeďovány na vysokých otáčkách.

    • Při čištění nepoužívejte parní čističe.

    • Pokud potřebujete potah vyžehlit, žehlička nesmí mít teplotu vyšší než 110 °C.

    • Na odstraňování skvrn doporučujeme používat čističe určené speciálně na Alcantaru.

  • Kůže je přírodní materiál, takže je přirozené, pokud se na ní vyskytují jizvičky a zbroušená místa. Kůže vyžaduje péči a pravidelnou údržbu pro zachování své krásy a dlouhé životnosti.

    TYPY KŮŽÍ

    1. Korigovaná kůže
      Je ošetřena silnou vrstvou pigmentu, který sjednocuje její vzhled – póry jsou uzavřené a kůže vykazuje méně přírodních znaků včetně nerovností a defektů. Korigovaná kůže je odolná vůči opotřebení a znečištění, ale není tak měkká a příjemná na dotek jako semi-anilinová nebo anilinová useň. Silná pigmentace poskytuje vysokou variabilitu barevných odstínů a možnost použití prakticky na všech typech čalouněného nábytku.

    2. Semi-anilinová kůže
      Je přebarvována metodou ponoření kůže do lázně s anilinovým barvivem. Povrch je ošetřen slabou vrstvou pigmentu a zachovává si svůj přírodní vzhled (mohou být viditelné nerovnosti, jizvy apod.). Póry nejsou úplně uzavřené, semi-anilinová kůže dýchá, je příjemná na dotek a zároveň je chráněna povrchovou úpravou.

    3. Anilinová – nekorigovaná kůže
      Zachovává si svůj přírodní charakter – téměř není korigována. Póry jsou otevřené – kůže dýchá, a proto má stále teplotu okolí. Je hebká, komfortní a mimořádně příjemná na dotek. Součástí přirozeného vzhledu jsou viditelné vrásky, jizvy, stopy po bodnutí hmyzem a podobně. Anilinová useň rychleji získává patinu, ale je také náchylná na znečištění a rychleji reaguje na vlivy slunečního záření. Značkové anilinové usně, které používáme, jsou vyráběny bez použití solí chromu a jsou zdravotně nezávadné.

  • Pro čištění a údržbu potahů z pravé kůže vám doporučujeme používat pouze přípravky určené pro péči o daný typ kůže. Před první aplikací přípravku proveďte zkoušku na méně viditelném místě. Kompletní čištění a impregnaci sedací soupravy provádějte dvakrát až čtyřikrát ročně (podle intenzity používání).

    Nevystavujte kožený nábytek přímému slunečnímu záření a neumisťujte jej do bezprostřední blízkosti topných zařízení. Kůže, která je dlouhodobě vystavena slunečnímu záření, může změnit barvu a může dojít k jejímu popraskání. Doporučená vzdálenost mezi radiátorem a koženým nábytkem je minimálně 40 cm a mezi krbem alespoň 100 cm.

    Kůži nenamáčejte a nevystavujte tekutinám. Pokud se na kůži vylije tekutina, urychleně ji vysajte hadříkem. Nikdy nepoužívejte běžné domácí čističe, jako jsou saponáty, detergenty, oleje nebo laky.

    Kůži můžete vysávat, ale pouze na mírné sání a s použitím jemného kartáče.

    Kůže by neměla přijít do styku s ostrými předměty a předměty, které mohou barvit.

    Optimální klimatické podmínky pro kožený nábytek jsou: vlhkost vzduchu 50–75 % a teplota vzduchu 10–25 °C. Běžný kožený nábytek není vhodný do vlhkého prostředí (např. k bazénům nebo na terasy).